Четверг
25.04.2024
11:11

Приветствую Вас Гость

Главная | Каталог статей | Регистрация | Вход
Меню
Форма входа
Логин:
Пароль:
Интересное о клубе
[23.11.2012]
[Клуб "Астра" в СМИ]
В Симферополе состоялся автопробег памяти жертв ДТП (ЧТРК)
[23.11.2012]
[Клуб "Астра" в СМИ]
Автомобили из прошлого в настоящем (ЧТРК)
[27.09.2011]
[Клуб "Астра" в СМИ]
«ГАЗ» РУЛИТ И СЕГОДНЯ
[27.09.2011]
[Клуб "Астра" в СМИ]
НА 80-ЛЕТИЕ ГАЗА В СИМФЕРОПОЛЬ ПРИБЫЛ «ЖУК» ИЗ ГЕРМАНИИ (ФОТО)
[21.09.2011]
[Клуб "Астра" в СМИ]
Видео-репортажи с 80-летия ГАЗа
[20.09.2011]
[Клуб "Астра" в СМИ]
Видео-репортаж с выставки "Крым.Автосалон-2011"
[05.02.2011]
[Клуб "Астра" в СМИ]
Гутнік назбирав понад 30 рідкісних автомобілів
Новые книги
[06.10.2011]
Каталог запасных частей легкового автомобиля "Волга" моделей М-21, М-21А, М-21Б, М-21В, М-21Г
[07.07.2011]
Легковой автомобиль "Победа" М-20
[07.07.2011]
В помощь шоферу-стотысячнику. Автомобиль М-20 "Победа"
[01.07.2011]
Каталог запасных частей автомобилей "Москвич" моделей 407, 410Н, 411, 423Н и 430
[01.07.2011]
Ремонт автомобилей "Москвич" (моделей 407 и 403)
Наш опрос
Ваш автомобиль:
Всего ответов: 89
Главная » Статьи » Клуб "Астра" в СМИ

ІВАН БУНІН В «МЕРСЕДЕСІ» ШТІРЛІЦА

Автомобільних справ майстрові з Сімферополя Валерію Гутнику не раз доводилося підганяти «колеса» для кіногероїв. У його послужному списку — забезпечення реквізитом і технікою більше 20 кінострічок. Вихідний матеріал для роботи по відновленню та збиранню автомобільної та мотоциклетної давнини — це декілька поважних куп металобрухту під дахами різних гаражів. Але з цієї купи заліза на замовлення кінематографістів з’являються — і неодмінно вчасно та в технічному стані, котрий дозволяє проводити зйомки, — справжні автошедеври.

Автомобільна історія в кіно почалася для Валерія Гутника дзвінком з сімферопольського управління ДАІ: «Розшукуємо старі машини. Кіношники з Москви приїхали, зніматимуть на півострові. Вони підшукують що-небудь стародавнє, імпортне, але здатне ще своїм ходом переміщатися в просторі. Ти ж у нас фахівець з автонепотребу — виручай!»

Так у 1999 році перетнулися шляхи голови «Астри» (так називається кримський клуб любителів ретро-автомобілів) та знімальної групи Олексія Учителя. Режисер тоді працював над картиною «Щоденник його дружини» — про життя письменника Івана Буніна в еміграції. Південний берег Криму вкотре «зійшов» за Рів’єру, а ялтинські вулиці послужили природними декораціями Ніцци. Для повноти зображення життя не вистачало руху.

— Олексій Учитель ознайомив мене зі сценарієм, — розповідає Валерій Гутник, — і я отримав чітке уявлення про час, коли відбувається дія. Під ці «роки» і став підбирати машини, які були у нас в Криму. Всього в картині «засвітилося» п’ять наших машин — два «Мерседеси», «Wonderer», «BMW-340», випуск 1948 року та «Опель-Адмірал» кабріолет 1940 року. У кожної машини своя цікава історія. Моєї допомоги, як автомеханіка, на зйомках навіть не знадобилося, обійшлося без форс-мажорів. Ми вибирали старі ділянки траси в Ялті та на її околицях, де було трохи менше транспорту — щоб не перекривати, і щоб вони були схожі на довоєнні дороги. На всіх проїздах за кермом були хлопці з «Астри». Акторам кермувати не довелося. Головного героя, Івана Буніна у виконанні Андрія Смирнова, зазвичай знімали на задньому сидінні. Ще його підвозили у таксі до вокзалу «Ніцци». «Шашечки» ми намалювали на євпаторійському «Мерседесі». Причому мені довелося перекопати гору літератури, щоб оформлення машини, її номер та навіть одяг таксиста відповідали тому, що було у Франції в 1936 році. Я потім навіть премію отримав за вдале відтворення антуражу. В одному статичному епізоді промайнув також і мій «Мерседес-230», теж як таксі.

Зазначимо, що нетривала поява в кадрі цього автомобіля Валерія Гутника стала вельми визначною подією — машина повернулася у велике кіно через чверть століття. У 1973 році за кермом 230-го сидів Штірліц, а в салоні нявчали діти радистки Кет!

…Шлях «шпигунського автомобіля» до Криму виявився довгим і звивистим. Після закінчення зйомок «Сімнадцяти миттєвостей весни» машина Штірліца з набором всіляких поломок надовго застрягла в гаражі «Мосфільма». Там би, певне, й геть пропала, якби не знадобилася українським кінематографістам. У 1979 році її переправили поїздом до Одеси для участі в картині «Мерседес втікає від гонитви». Але реанімувати машину одеські автомеханіки не змогли, то ж від гонитви степами України втікав зовсім інший автомобіль, кабріолет 290-ої моделі. А машина Штірліца так і залишилася на Одеській кіностудії. Там її в середині 90-х випадково і примітив для своєї колекції Валерій Гутник.

— Машина була в жахливому стані, — згадує Валерій Володимирович. — Її «вбили» ще на зйомках «17 миттєвостей». У першу ж зиму заморозили двигун — залишили на ніч з водою; а пізніше ще й одна з ресор лопнула. У кадр машину вже затягували на тросі. Але там від машини руху й не було потрібно — бо епізоди лишилися статичні: ось Штірліц допомагає радистці Кет влаштуватись з дітьми, потім він, повертаючись до Берліна, зупиняється на узбіччі дороги... Моменти можна довго перераховувати. А всього на зйомках в СРСР і в НДР брало участь чотири або п’ять «Мерседесів» 230-ої моделі. Навіть не фахівець може помітити масу відмінностей між автівками, — наприклад, двірники: у одному випадку вони закріплені на лобовому склі зверху, в іншому знизу.

До речі, Юліан Семенов своєму героєві підбирав машину відповідно рангу партійної номенклатури й чинів збройних сил Рейху. У його романі Штірліц — штандартенфюрер! — гайсав по Німеччині на шикарному «Хорьх-853».

— Звичайно ж, режисер фільму Тетяна Ліознова знала всі ці нюанси, — пояснює Гутник. — Але на самому початку проекту адміністрація знімальної групи посварилася з єдиним в СРСР власником «Хорьха-853», а потім вже з політичних міркувань вирішили, що наш розвідник повинен їздити на більш скромному автомобілі. «Мерседес-230» таким і є. Це звичайна машина для офіцерів рівня командира батальйону, але ніяк не для штандартенфюрера.

Зараз «мерс» Штірліца знаходиться в звичайному міському гаражі. Після всіх кіношних пертурбацій від машини залишилося всього лише 60% рідного «заліза». До появи на «Мосфільмі» вона належала якомусь офіцерові, який після війни привіз її з Німеччини. Технічних документів не збереглося, достовірно відомий лише рік випуску — 1938.

— Весь комплект запчастин у мене вже є, у тому числі і «рідний» 6-циліндровий двигун, всі прилади, задня підвіска, — розповідає колекціонер. — Поки ще не вирішив, чи варто знімати двигун ГАЗ-21, але салон відновлю до найдрібніших деталей. У кіно машина ще повернеться своїм ходом — з цією думкою я й придбав її.

Відразу ж після дебюту у «Щоденнику...» Гутника запросив у свою команду режисер Валерій Пендраковський. У 1999-2000 рр. він знімав в Криму фільм «Два товариші» і за сценарієм йому була потрібна техніка повоєнного часу. «Транспортному цеху» припадало змоделювати рух на вулицях радянського промислового міста 60-х років. Та так, щоб зняті кадри створювали ілюзію хроніки. Кондиціонери закривали, рекламні щити на якийсь час знімали, телефонні будки переробляли. У зйомках було задіяно близько півсотні машин — «Волги» ГАЗ-21, «Москвичи»-400, 403, 407, вантажівки і «летючки» ГАЗ-51, списаний з армії всюдихід ГАЗ-63, «Віліс» 1948 року випуску і чеські тролейбуси «Шкода», які й досі складають основну частину сімферопольського парку.

— Дія фільму за сценарієм розгортається в конкретному місті — Запоріжжі, але практично все було знято на вулицях Сімферополя, — розповідає Валерій Володимирович. — У нас ще збереглися колоритні місця в центрі, там і перекривали рух на час зйомок, запускаючи ігрові машини. У один із знімальних днів крізь кордони якимсь незбагненним чином прорвався дідусь, який поганяв кобилу, запряжену у воза — і дуже органічно вписався в наш постановчий рух. А ще на проспекті Кірова побудували спеціальну тролейбусну зупинку, і там зйомка проходила якраз 7 листопада. Температура була + 2о, а у нас за сценарієм — літо, в кадрі піонервожата, діти-піонери з галстуками, в сорочках з короткими рукавами. Камера знаходилася на видаленні, а випадкові люди, що не бачили оператора, тихо обурювалися: «Ось, комуняки, як над дітьми знущаються — адже холодно, мерзнуть!» Не обійшлося і без курйозу на транспорті. Коли знадобилася відповідна вантажівка, її разом з водієм викликали з автобази на знімальний майданчик. Все нормально, окрім одного — сценарій уважно не прочитали. Машина прибула з повним кузовом дров. У директора картини і режисера був передінфарктний стан. Виявилось, що за сценарієм герої повинні викидати з порожнього кузова на землю запасне колесо. То ж заради цих декількох кадрів всій знімальній групі довелося прямо на вулиці розвантажувати дрова, а увечері завантажувати повний кузов назад!

До зйомок фільму Ганни Мелікян «Марс» сімферопольському майстрові довелося створювати ексклюзивну машину. Орієнтирами при проектуванні служили не якісь передові моделі або ретро автомобілі, а одна... вельми реальна людина.

— Якось увечері подзвонив мені з Москви оператор Олег Лукичов, — розповідає Валерій Гутник. — Мені з ним довелося до цього попрацювати на картині Олександра Хвана «Кармен» та на зйомках кліпу Валерія Сюткіна. Олег розповів, що намічається експедиція до Криму і для героїв фільму потрібний відповідний автомобіль. На ньому їздитимуть Артур Смолянінов і Гоша Куценко. Машина повинна бути позашляховиком, тому що передбачались зйомки у складних умовах, і з верхом, котрий легко знімається у разі потреби. А ще, щоб як у американців — з «оскалом» попереду, та бажано щось на зразок носа, як у Гоші. Рішення у мене з’явилося майже сходу. Кажу, давай я до ГАЗ-69 причеплю ніс від «Побєди». Він сказав: «добре — я про цю ідею розповім нашому художникові Уляні Рябовій». Потім я намалював ескіз та відправив їм електронною поштою. Резолюція Уляни була однозначною: «Подобається, роби». Ну я й зробив машину всього днів за десять.

Фільм знімали два місяці в Балаклаві, Севастополі і Бахчисараї. І на час «марсіанської експедиції» автодовгоносик Гутника став улюбленою машиною всієї знімальної групи. Гоша Куценко кілька разів відправлявся на цьому гібриді в ризиковані заміські подорожі, а Артур Смолянінов катав по набережній своїх шанувальниць і навіть жартома пробував заробити як таксист. Трапилася з машиною і «піротехнічна» подія...

— Ми заїхали по гірській дорозі в будиночок, де з’ясовують стосунки герої, — розповідав Гоша Куценко ще на зйомках фільму. — І ця сцена закінчується пожежею. Але піротехніки хотіли зробити все напевно й не пошкодували заряду. Палахкотіло так, що ми ледве втекли з пекла. Але я на зйомках горів не вперше, а ось Артур, напевно, серйозно здрейфив.

— Ну, злякався трохи, звичайно, бо не чекав такого, — підтвердив Артур Смолянінов. — Коли там все спалахувало, я повинен був стрибати за кермо і від’їжджати, а будиночок, що горить, — за мною тягнутися на тросі. На першому дублі вогонь вийшов не надто виразний. Зате потім так буяло!.. Я був вже за кермом, коли помітив, що вогонь повзе по задньому сидінню...

ДО РЕЧІ

Які машини можна вважати старовинними?

На Заході авто починає набирати «очки», досягнувши 20-річного віку. Машина разом з табличкою Classic Саг під лобовим склом отримує купу пільг — від знижених податків до охорони ЮНЕСКО. Існує чітка класифікація: antic (до 1910 р.), carosserie (1910 — 1930 рр.), oldtimer (1930 — 1946 рр.), classic (1945 — 1960 рр.) та junior (1960 — 1982 рр.). У СНД подібна типологія також використовується, але тільки для імпортних «старичків». Серед наших автомобілів статус антикваріату серед колекціонерів отримують моделі, випущені до 60-х років, в основному «Побєди» або «Чайки».

О. Рубан, М. Львовські

Фото М. Львовські і В. Гутника.

Источник: газета «Крымские известия»

Категория: Клуб "Астра" в СМИ | Добавил: Автолюбитель (10.12.2010)
Просмотров: 1654 | Теги: мерседес, Валерий Гутник, Астра, Дневник его жены, ретро авто, Алексей Учитель | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Категории раздела
Клуб "Астра" в СМИ [20]
статьи о нашем клубе
История автомобилей [4]
Реклама
Здесь может быть Ваша реклама!
Поиск
Февраль в истории
  • 1 февраля 1898 г. - Страховой компанией американского города Хартфорд (шт. Коннектитут) выдается первый страховой полис автовладельцу
  • 5 февраля 1744 г. - Русская императрица Елизавета Петровна распоряжается при езде держаться правой стороны улицы
  • 5 февраля 1976 г. - Американка Мод Талл становится самой старой в истории водительницей автомобиля, получая права в возрасте 104 лет
  • 13 февраля 1917 г. - В Англии правительство разрешает женщинам быть водителями такси
  • 16 февраля 1976 г. - Первый тяжелый грузовик сошел с конвейера Камского автомобильного завода
  • Новое на форуме
  • Анекдоты, приколы и прочее..... (18)
  • Патриотический пробег по городам Крыма - "Дорогами Победы" (0)
  • есть-ли смысл восстанавливать? (3)
  • Ретро фестиваль «Старая Коза» в Парке Антилоп «Сафари Ранч». (1)
  • Хромирование (90)
  • Друзья клуба
  • Авто объявления Крыма
  • Рассказать друзьям
    Статистика

    Всё об АВТО и для АВТО

    Размещено на Start.Crimea.UA
    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    Copyright "Astra" © 2024
    Полное или частичное использование материалов
    разрешено только с использованием активной ссылки на oldtimerastra.com
    Все права защищены.
    Хостинг от uCoz